• A A A
  • Annual Awards

    Congratulations to our winners

    The Annual Victorian Disability Sport and Recreation Awards, proudly supported by the Carbine Club and the Taxi Services Commission, recognise the accomplishments of people with disability, those who support them and the inclusive sport and recreation sector across the state.

    All the award winners and presenters on stage at the 2016 Victorian Disability Sport and Recreation Awards

    2015 Award Recipients:

    Dylan Alcott – Male Sportsperson of the Year
    Cassy Geffke – Female Sportsperson of the Year
    Brittney Neill – Junior Sportsperson of the Year
    Nazim Erdem – Masters Sportsperson of the Year
    Kilsyth Cobras – Team of the Year
    Graeme Byrne – Coach of the Year
    Liam Costello – Official of the Year
    Darren Pickering – Lifetime Achievement Award
    Moira Ryde – Volunteer of the Year
    Gymnastics Victoria AeroBase – Initiative of the Year
    Peninsula Aquatic Recreation Centre (PARC) – Inclusive infrastructure award
    Sarah Farnsworth – ABC News – Most Outstanding Media Coverage

    Winners of the 2016 Victorian Disability Sport and Recreation Awards:

    Dylan Alcott – Male Sportsperson of the Year
    Carol Cooke – Female Sportsperson of the Year
    Brenton Ponza – Marg Angel Junior Sportsperson of the Year
    Carol Cooke – Masters Sportsperson of the Year
    Dylan Alcott and Heath Davidson – tennis doubles – Team of the Year
    Alex Hirschauer – Coach of the Year
    Liam Costello – Official of the Year
    Jeff Walkley – Lifetime Achievement Award
    Amanda Kwong – Volunteer of the Year
    Achilles Melbourne – Initiative of the Year
    AquaPulse – City of Wyndham – Inclusive infrastructure award over $500,000
    YMCA Camp Manyung – Inclusive infrastructure award over $500,000
    Ivan Dodin – ABC News – Most Outstanding Media Coverage

    cc-2

    2014 Award Recipients:

    Toby Kane – Male Sportsperson of the Year
    Jessica Gallager – Female Sportsperson of the Year
    Keiran Johnson Vickers – Junior Sportsperson of the Year
    Gary Connor – Masters Sportsperson of the Year
    Jetz Balloon Football Team – Team of the Year
    George Tsangas – Coach of the Year
    Liam Costello – Official of the Year
    Hans Boers – Lifetime Achievement Award
    David Staley – Volunteer of the Year
    Gymnastics Victoria Inclusive Club Guideline – Initiative of the Year
    Ben Robson – The Border Mail – Most Outstanding Media Coverage

    2013 Award Recipients:

    Patrick Francis – Male Sportsperson of the Year
    Carol Cooke- Female Sportsperson of the Year
    Matthew Haanappel – Junior Sportsperson of the Year
    Victorian Metro Ivor Burge Women’s Basketball Team- Team of the Year
    Greg Crump – Coach of the Year
    Debbie Pataki- Volunteer of the Year
    Melbourne University Physiotherapy Students Australian Physiotherapy Webinar – Initiative of the Year
    Lucie van den Berg, Herald Sun – Most Outstanding Media Coverage.

    2012 Award Recipients:

    Nazim Erdem – Male Sportsperson of the Year
    Ellie Cole – Female Sportsperson of the Year
    Hayden McGuigan – Junior Sportsperson of the Year
    Gary Connor – Masters Sportsperson of the Year
    Victorian All Abilities Netball Squad – Team of the Year
    Randall Joseph – Coach of the Year
    Kerrie Brindell – Volunteer of the Year
    Swimming Victoria Talent Identification Program – Initiative of the Year
    Sue Wallace, The Border Mail – Most Outstanding Media Coverage.

    2011 Award Recipients:

    Ben Roche – Male Sportsperson of the Year
    Amanda Carter – Female Sportsperson of the Year
    Sarah Lazzaro – Junior Sportsperson of the Year
    Jason Maroney, David Burman and Amanda Carter – Masters Sportsperson of the Year
    Coburg Tigers FIDA Football Team – Team of the Year
    Jodi Pixton – Coach of the Year
    Caitlin Lamont – Official of the Year
    Ron Smith – Volunteer of the Year
    Gymnastics Victoria, Cricket Victoria and Scope – Best Disability Sport and Recreation Initiative (joint award)